To access a copy of the Governor Annual Report please click HERE...

 

 

If you would like to contact a member of the Governing Body, you can do so by emailing the Clerk to Governors with the following email address:

hnewman@priory-primary.torbay.sch.uk

 

 

 

Priory Catholic Primary School - Board of Governors

Name

 

 Mr Adam Mark Tapp

(Chair of Governors)

Category

 

Co-opted

Term

 

Started: 7th October 2015

End date: 6th October 2019

 

Link

 

Year 2 - Miss Hann

Music

Finance

 Mr Alan Denby

 

 

Anne-Marie Clarke

(Vice Chair of Governors)

 

Mrs Patricia Huseman- Ward

Foundation

 

 

Foundation

 

 

Foundation

Started: 18th March 2015

 

 

Started 18th July 2012

End date: 20th July 2016

 

Started: 27th October 2010

End date: 26th October 2018 

Maths

Premises 

 

Safeguarding

 

 

SEND

Health and Safety

Literacy

Nicola Jane Howkins

Foundation

Started: 2nd December 2015

End date: 1st December 2019

Year 1 - Mrs Thomas

Art

 Joseph Glen Van-Martins

  Foundation

Started: 7th October 2015

End date: 6th October 2019

Year 6 - Miss Harrison

ICT

Delphine Allen

Parent

Started: 4thh January 2017

End date: 3rd January 2021

 

Year 5 - Mr Smith

RE

PE

Andrew David Pay

Community

Started: 1st October 2015

End date: 6th October 2019

 

Year 4 - Miss Sawley

More Abled

NQT's

 

Miss Cathy Lowry

Head Teacher Governor

 Start date: 24th September 2014

All Committees

Miss Jodie Dashwood

Staff Governor

Starts: 4th January 2017

End date: 3rd January 2021

EYFS

 

Mrs Helen Newman

Clerk to Governors

 Starts: 12th December 2016

 

 

The appointing authority for all our Governors is Plymouth CAST.  

The format of our meetings are now always full governing body meetings, which are held half termly.  This means all governors attend six meetings a year.  It may be that we have sub-meetings if there is a need.

Previous Governors- 2014/2015

Name                                                     Category                                     Term                                  

Mrs Andrea Medway-Lamoon          Chair of Governors                 Resigned -18/03/2015    

Mrs Rachel Robinson                       Parent Governor                     Resigned - 15/10/2015

Mrs Kate Wood                                 Parent Governor                     Resigned - 01/09/2015

Mr Daniel Davies                               Community Governor               Resigned - 07/12/2016

Mrs Hayley Mogridge                         Parent Governor                      Resigned - 07/12/2016

Mr Peter Smith                                   Staff Governor                         Resigned - 07/12/2016

Mrs Julie Corner                                 Parent Governor                     Resigned - 21/07/2017

Mrs Katrina Harris-Byrne                   Foundation Governor               Resigned - 21/07/2017

 

 

 

Click HERE to access 

Plymouth CAST's

Scheme of Delegation & Governors Guidance